Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravec a Biľak. Když dva dělají totéž, není to totéž!

12. 02. 2014 16:12:32
O kolaborantství s nacistickým a komunistickým režimem. O vlastizrádcích. O tom, jak složitě se (ne)vyrovnáváme s minulostí.

Emanuel Moravec. Pocházel z rodiny pražského obchodníka. V roce 1911 vystoupil demonstrativně z římskokatolické církve, aby dal najevo svůj odpor k vládnoucím Habsburkům. V březnu 1917 byl na vlastní žádost zařazen do československých legií. V roce 1920 se podrobil lékařské prohlídce a pro celou řadu psychosomatických obtíží byl označen za neschopného vojenské služby. Nicméně v nově vzniklém Československu zastával řadu funkcí v armádě, dotáhl to na majora, vyučoval vojenství a hodně publikoval. Ve třicátých letech otevřeně podporoval politiku demokraticky orientovaných politiků kolem Masaryka a Beneše. Psal do Přítomnosti, kterou vydával Ferdinand Peroutka, spolupracoval s Lidovými novinami. Tvrdil, že největším nepřítelem ČSR je nacistické Německo, ale zároveň se přikláněl k autoritativní demokracii a principům italského fašismu. V době Mnichovské krize v roce 1938 patřil k nejrozhodnějším odpůrcům československé kapitulace. Na svých přednáškách a ve svých článcích vyzýval k ozbrojenému odporu proti Německu.

Po zřízení Protektorátu Čechy a Morava mu nacisté nabídli spolupráci a přesvědčili ho o tom, co vše dobrého dělají pro Německo a novou Evropu. Z Moravce se stal aktivní a nadšený propagátor nacistické ideologie. Jako příznivec Heydricha se v roce 1942 stal členem protektorátní vlády ve funkci ministra školství a lidové osvěty. 5. května 1945 vypuklo Pražské povstání a Emanuel Moravec spáchal sebevraždu. Patřil k nejaktivnějším představitelům české kolaborace s nacistickým okupačním režimem za Protektorátu. Stal se symbolem kolaborantství s nacistickým okupačním režimem. Kdyby se nezastřelil, byl by nepochybně souzen a odsouzen za vlastizradu.

Vasil Biľak. Pocházel z velmi chudé rusínské rodiny. Vyučil se krejčím. V roce 1936 vstoupil do komunistických Rudých odborů. V roce 1945 do KSČ. V červnu 1954 byl zvolen členem Ústředního výboru KSČ, zůstal jim až do roku 1989. Od roku 1968 do roku 1988 byl členem předsednictva ÚV KSČ a tajemníkem ÚV KSČ pro otázky zahraniční politiky a ideologie. Byl reprezentantem neostalinského dogmatismu. Patřil k nejaktivnějším představitelům československé kolaborace se sovětským okupačním režimem za Československé socialistické republiky.

Byl posledním žijícím signatářem takzvaného zvacího dopisu, který v srpnu 1968 poslalo pět československých konzervativních komunistů sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi a který legitimizoval následnou invazi vedenou sovětskými vojsky do Československa. Kopii dopisu předal v roce 1992 ruský prezident Boris Jelcin prezidentovi Václavu Havlovi. Vzhledem k tomu, že Vasil Biľak a jeho soudruzi spolupracovali s cizí mocností a cizími armádami na ozbrojeném přepadení vlastní země, mluví historici o tomto počínání jako o jasné vlastizradě. Bohužel se nepodařilo nikoho z této pětice nikdy odsoudit. Trestní stíhání proti Biľakovi sice probíhalo mnoho let, ale Bratislavský soud nakonec případ vrátil na došetření. Údajně bylo třeba sehnat originál zvacího dopisu, aby se potvrdila pravost Biľakova podpisu. Rusové za Putinova prezidentství originál dopisu odmítli vydat s tím, že by to poškodilo Biľakovy zájmy.

Vasil Biľak se stal symbolem kolaborantství se sovětským okupačním režimem. V listopadu 1989 se nezastřelil. Ve své vile v Bratislavě se dožil věku 96 let a zemřel jako svobodný a před zákonem neposkvrněný muž. Na pohřbu se sešly dosud žijící špičky komunistického režimu. Bývalý generální tajemník KSČ Milouš Jakeš, poslední šéf komunistické tajné policie StB Alojz Lorenc nebo někdejší člen předsednictva ústředního výboru KSČ Jan Fojtík. Asi nikoho nepřekvapí, že nechyběl ruský velvyslanec na Slovensku Pavel Kuzněcov.

Srovnávat dva totalitní režimy je těžké. Srovnávat dvě náhodně vybrané osoby je těžké. Jakékoli srovnání bude nedostatečné a laciné. Ale stejně. Emanuel Moravec zradil vlast ve prospěch německého nacismu. Vasil Biľak zradil vlast ve prospěch ruského komunismu. Vlastizrada zůstala nepotrestána. Je to další střípek do pestré mozaiky našeho (ne)vyrovnání se s minulostí. Je to další střípek do mozaiky rostoucí arogance českých komunistů.

Autor: Věslav Michalik | středa 12.2.2014 16:12 | karma článku: 23.28 | přečteno: 1146x

Další články blogera

Věslav Michalik

Rozdáváme, na budoucnost kašleme!

Vládou schválený rozpočet na příští rok je na světě. Po čtyřech letech růstu HDP jsme se dočkali dalšího rozpočtu bez velkých a strategických investic, bez reforem.

22.9.2016 v 20:34 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 828 |

Věslav Michalik

Jak vytvořit problém za stovky miliónů, který se bude řešit léta!

Středočeský kraj si s bývalým vojenským prostorem neví rady. Pronajmout za babku. Prodat suroviny za korunu. Zaplatit odškodné stovky milionů?

10.6.2016 v 9:26 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 509 | Diskuse

Věslav Michalik

Česko chystá riskantní experiment na dětech

Hloupí s chytrými, zdraví s postiženými. Od roku 2016 se musí ve škole vzdělávat všichni společně, ale nikdo na to není připraven. Je to nebezpečný hazard s dětmi, rodiči a vzdělaností celého národa.

28.12.2015 v 8:03 | Karma článku: 41.25 | Přečteno: 5846 | Diskuse

Věslav Michalik

Jak se dělí prachy. Tomu dali, tomu taky, tomu málo, tomu víc, a na většinu nezbylo nic.

Tu říkanku jistě znáte ze svého dětství. Tentokrát to není o myšičce co vařila kašičku, ale o rozdělování veřejných peněz ve Středních Čechách. O každoročním stranickém porcování několikasetmilionového středočeského "medvěda".

13.11.2015 v 16:23 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 1089 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Herman

Co nás učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 304 | Diskuse

Alena Kulhavá

Prázdninovým vyprávěním vás chci inspirovat k podzimnímu setkání s Matkou Přírodou

Na začátku července jsem se rozplývala nad tím, jak je krásné chodit krajinou sám a co všechno člověk zažije.Článek měl i dramatičtější část.Svými dalšími krásnými zkušenostmi z prázdnin bych vás chtěla pozvat do podzimní krajiny.

21.9.2017 v 16:31 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 116 | Diskuse

Vít Hassan

Vrah, nebo oběť české justice? Rozhovor s Lukášem Nečesaným.

Lukáš Nečesaný se šel dne 21.2. 2013 nechat ostříhat ke své známé kadeřnici v Hořicích. Vybral si k tomu čas těsně před zavírací dobou, která byla v 17:00 hodin.

21.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 2205 | Diskuse

Vladimír Havránek

KSČM ztratila paměť a považuje nás za otloukánky...hlavně díky nim!

Průměrná mzda dosáhla ve 2. čtvrtletí 29 346 Kč. Před třemi roky to bylo o 5 000 Kč méně.Jistě jsme po sametové revoluci předpokládali, že rozdíl mezi námi a západem bude menší. Dědictví jaké si i díky KSČM neseme je dodnes znát.

21.9.2017 v 12:34 | Karma článku: 31.99 | Přečteno: 898 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3102
Vzděláním jaderný fyzik, pragmatický optimista, neuvolněný starosta Dolních Břežan.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.