Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Putinovo Rusko jako Hitlerovo Německo? Co říkají fakta!

3. 08. 2014 10:50:48
Pro běžného člověka je celá ukrajinská krize pěkná bramboračka. Geopolitická hra mocností. Propaganda ze všech stran. Pravda a lež se stávají relativními pojmy. Naopak postoje a hodnocení jsou zcela vyhraněné. Má mít Evropa opravdu strach z Putinovského Ruska? Je zde nějaká paralela s vývojem v Německu po první světové válce? Co z toho plyne pro Česko?

Shrněme si některá historická fakta.

1918 - Německo je poraženo v 1. světové válce, ztrácí řadu svých historických území (např. Alsasko a Lotrinsko, Poznaňsko, Západní Prusko, část Horního Slezska) a všechny kolonie
1991 - Sovětské Rusko je poraženo ve studené válce, ztrácí řadu svých historických území (např. Ukrajina, Bělorusko) a závislá území (Střední Asie, východní blok)

1918-1933 v Německu - Hluboká hospodářská a politická krize, hyperinflace, nezaměstnanost.
1991-1998 v Rusku - Hluboká hospodářská a politická krize, inflace, nezaměstnanost, propad životní úrovně obyvatelstva.

1933 - Nástup Hitlera k moci. Postuppně dochází k ochromení parlamentních a federálních institucí, zglajchšaltování („usměrnění“) politického a správního aparátu, hospodářského, sociálního a kulturního života, omezení práva se shromažďovat, je přijata rasová a homofobní legislativa. Ale dochází k oživení hospodářství, snížení nezaměstnanosti.
1999 - Nástup Putina k moci. Parlament (Duma) je v podstatě ochromen, regionální představitele jmenuje Putin, hospodářství je do značné míry ovládáno z Kremlu, Duma přijímá zákony značně stěžující protestní akce či pmezující svobodu shromažďování a projevu pro lesby, gaye apod. Ale dochází k oživení hospodářství a snížení nezaměstnanosti.

1936 - V Berlíně se konají olympijské hry, vrcholná propagandistická akce režimu. Propagandistická mašinérie se opírá o rozsáhlá státní média.
2014 - V Soči se konají olympijské hry s rekordním rozpočtem. Putinova propaganda ovládá tři hlavní televizní okruhy a řadu dalších médií.

1938 - Hitler anektuje Rakousko, 99% Rakušanů se vyslovilo pro připojení k Německu. Při obhajobě obsazení Gdaňska v roce 1939 Hitler mimo jiné prohlásil: "Gdańsk byl a je německým městem. Koridor byl a je německý. Obě tato území vděčí za svůj kulturní vývoj výlučně německým lidem. Se všemi německými menšinami zde žijícími je zacházeno špatně a způsobem, který vyvolává obavy."
2014 - Putin anektuje Krym, 96% obyvatel Krymu hlasuje pro připojení k Rusku. Putin po anexi Krymu prohlásil: "V mysli a srdci lidí Krym vždy byl neoddělitelnou části Ruska. Etničtí Rusové byli vystaveni hrozbě represí. Proto obyvatelé Krymu a Sevastopolu požádali Rusko o pomoc při obraně jejich práv a životů."

Hitler měl za cíl sjednocení všech "německých" území a lidí. Putinovi jde o "aspirace Rusů, o historickou Rus, o obnovení jednoty".

Západ nebyl schopen Hitlerovi čelit. Byl slabý a nejednotný. Přizpůsoboval se situaci. Chambarlain věřil, že se dá Hitler uspokojit aniž by západ příliš utrpěl. Výsledkem bylo obsazení Rakouska, Mnichov, obsazení Polska a Československa. A nakonec světová válka.

Západ je v názoru na současné Rusko rozdělen, navíc Evropa je na Rusku energeticky závislá. Západ dosud prováděl vůči Putinovu Rusku velmi asertivní politiku. Výsledkem je narušení suverenity Gruzie a Ukrajiny.

A co Česko? To, čeho jsme svědky je rozhodně geopolitický konflikt Západu s Ruskem. Konflikt, který není a nikdy nebude černo-bílý. Nevíme, jak se bude tento konflikt dále vyvíjet, ale měli bychom mít jasno v tom, na čí straně v tomto konfliktu jsme. Bohužel u nás obecně chybí ochota cokoli obětovat. Ochota obětovat ekonomické zájmy zájmům zajištění stability. Ochota převzít odpovědnost. Ochota zaujímat jasné a principiální postoje. Nemůžeme doufat, že dějiny se kolem nás jen tak proženou, že tím nějak proplujem. V těchto případech se oportunismus nevyplácí.
Je čas zaujmout jasné stanovisko. Je čas opustit hloupý kurz české diplomacie posledních let, tedy kurz budování prioritních česko-ruských obchodních vztahů. Kurz, který nám dnes svazuje ruce. Orientace na Rusko nám totiž nikdy nic dobrého nepřinesla.

Související článek Rusko navrhuje nové dělení Evropy. Kam s Českem?

Autor: Věslav Michalik | neděle 3.8.2014 10:50 | karma článku: 28.33 | přečteno: 1964x

Další články blogera

Věslav Michalik

Rozdáváme, na budoucnost kašleme!

Vládou schválený rozpočet na příští rok je na světě. Po čtyřech letech růstu HDP jsme se dočkali dalšího rozpočtu bez velkých a strategických investic, bez reforem.

22.9.2016 v 20:34 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 821 |

Věslav Michalik

Jak vytvořit problém za stovky miliónů, který se bude řešit léta!

Středočeský kraj si s bývalým vojenským prostorem neví rady. Pronajmout za babku. Prodat suroviny za korunu. Zaplatit odškodné stovky milionů?

10.6.2016 v 9:26 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 501 | Diskuse

Věslav Michalik

Česko chystá riskantní experiment na dětech

Hloupí s chytrými, zdraví s postiženými. Od roku 2016 se musí ve škole vzdělávat všichni společně, ale nikdo na to není připraven. Je to nebezpečný hazard s dětmi, rodiči a vzdělaností celého národa.

28.12.2015 v 8:03 | Karma článku: 41.25 | Přečteno: 5841 | Diskuse

Věslav Michalik

Jak se dělí prachy. Tomu dali, tomu taky, tomu málo, tomu víc, a na většinu nezbylo nic.

Tu říkanku jistě znáte ze svého dětství. Tentokrát to není o myšičce co vařila kašičku, ale o rozdělování veřejných peněz ve Středních Čechách. O každoročním stranickém porcování několikasetmilionového středočeského "medvěda".

13.11.2015 v 16:23 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 1086 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Gazdík by měl jít za hlasem...

Gazdíkovi stanaři ke všeobecnému zděšení veřejnosti nereflektovali na velkorysou nabídku lidovců, že ti nejvybranější z nich by měli šanci dostat se na poslaneckou výplatnici po jejich zádech přifařením na křesťanské kandidátky.

25.7.2017 v 17:51 | Karma článku: 20.39 | Přečteno: 431 | Diskuse

Milan Šarapatka

Lidovci se možná ani nedostanou do Sněmovny

Koalice Lidovci a Starostové se zhroutila. Poslaly ji ke dnu lidovecké veletoče. Otázkou ale je, zda Lidovcům její vypovězení vstup do Sněmovny vůbec zajistí.

25.7.2017 v 17:45 | Karma článku: 21.67 | Přečteno: 599 |

Josef Káles

Braňme svobodné a demokratické obce

Zrušení obecních zastupitelstev a zavedení samovlády přímo voleného starosty, to je nový nápad hnutí ANO a Andreje Babiše.

25.7.2017 v 17:16 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 137 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Fanoušci Nohavici jsou v šoku…

Na Super.cz byla popsána veřejná náklonnost prý nejbohatšího českého zpěváka Jaromíra Nohavici k velmi kontroverznímu politikovi Okamurovi, který ač sám údajně imigrant, ne tedy syn moravské matky, tvrdě kritizuje muslimy

25.7.2017 v 16:49 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 1462 | Diskuse

Karel Trčálek

Strčte si svou toleranci k bližnímu někam, když nejste schopni lásky k cizincům

Odmítám jakékoliv omezování nelíbívých projevů. Každý čtenář má právo tento článek nečíst, oponovat mu v diskuzi, komentovat ho. Nebo i zesměšnit, kdybych se ovšem nezesměšnil už sám. A máme tady další test tolerance

25.7.2017 v 16:10 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 813 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3099
Vzděláním jaderný fyzik, pragmatický optimista, neuvolněný starosta Dolních Břežan.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.