Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohli nás varovat, ale neudělali to!!! Kdo nesdílí informace? Proč?

5. 06. 2013 7:00:00
Včera jsem se podělil o zkušenost se selháním systému varování ze strany Povodí Vltavy, který pro desítky zcela konkrétních rodin v naši obci znamená zcela zbytečnou ztrátu majetku. O několik hodin později jsem zjistil, že situace je daleko horší, než jsem si myslel. Posuďte sami.

Druhý den po povodni mi přišli vynadat, že jsem se na ně jako starosta vykašlal a nevaroval je včas. Sedl jsem tedy k počítači a popsal v mém včerejším příspěvku (http://veslavmichalik.blog.idnes.cz/c/346220/Mohli-nas-varovat-ale-neudelali-to.html) jak to vlastně probíhalo, dokud jsem toho plný. Dosud jsem se domníval, že hlavním problémem bylo, že nám Povodí neposkytovalo informace, predikce toho co udělají v nejbližších hodinách. Na jejich www stránkách byl k dispozici pouze aktuální stav. Podle těchto údajů se řídíme, vyhlašujeme stupně povodňové aktivity, rozhodujeme o případné evakuaci, ovlivńujeme majetky, lidské životy, a to doslovně. Nejen metafyzicky, ale zcela a prostě fyzicky. V extrémním případě to může být o bytí či nebytí.

Ve včerejším příspěvku jsem napsal "Jeden drobný nesoulad tu je. Silnice se zalila při nižším průtoku, než by odpovídalo číslům z minulých povodní." Kolegyně a kamarádka, starostka Vraného nad Vltavou, mi sdělila, že měla úplně stejný pocit. Jako kdyby voda byla při nižších průtocích výše než v minulosti. Říkali jsme si, že to možná bude budováním bariér v Praze, a tudíž menším rozlitím než před deseti roky, tudíž větším vzdutím.

Dnes zmizely ze stránek Povodí údaje o průtocích ve Vraném. Začali jsme se po tom pídit, protože to potřebujem k řízení našich povodňových aktivit. A ejhle. Data, která pro nás sloužila jako jediný podklad pro rozhodování byla dle ústního sdělení pracovníku Povodí špatná. Právě probíhá jejich "rekonstrukce" (co to znamená?). Nikdo neví, ve kterém okamžiku se lišila od skutečnosti a o kolik. Ale je jisté, že včera večer ten rozdíl byl neuvěřitelných 600 vteřinových kubíků. To je prosím rozdíl mezi tím, zda mám desetiletou, a nebo padesátiletou povodeň. To může být zcela reálně rozdíl mezi životem a smrtí.

Co z toho plyne? Příště se nesmím spoléhat na to, jaké průtoky mi ukazuje Povodí, ale musím hledat data z výše položených měřících bodů, sčítat, ověřovat zda to sedí. Ale neměl by to dělat někdo z Povodí? Někdo, kdo je za to opravdu placený a zodpovědný a k tomu účelu školený? Že měl? Ale stejně to asi dělat budu. Nechci riskovat, že se rozhodnu na základě jediných veřejně dostupných dat, a pak ta data někdo "rekonstruuje". Komu pak asi zůstane Černý Petr v případě, že to nedopadne nijak dobře?

No a tak jsem si vlastně řekl, proč nám někdo z krizového řízení státu v sobotu neřekl, že bude padesátiletá povodeň. Asi to nikdo nevěděl. Nejsem ani hydrolog, ani meteorolog. Ale ještě jsem nezapomněl násobit a dělit. Bohužel, jsem začal násobit a dělit až dnes (navedl mně k tomu můj soused Pepa). Povodí Vltavy má asi 27000 km2, na iDnes jsem se mohl ve víkendové předpovědi dočíst "od sobotního do nedělního rána srážky mezi 15 a 40 milimetry, na horách ojediněle až 70 milimetrů". Takže řekněme v průměru 35 milimetrů. To nám dává celkem 945 milionů kubíků vody. Běžně po dešti voda odteče během 4 dnů, to jest za 345600 vteřin. Takže v průměru mi poteče Vltavou 2734 kubíků za vteřinu. Jen tento jednoduchý, velmi hrubý výpočet by mi napověděl, že budeme mít velký problém. Bohužel jsem nepočítal včas a spoléhal na jiné.
Tak se ptám. Opravdu mám při každé větší tlakové níži počítat možný úhrn srážek a hrubě modelovat povodňový stav? Neměl by to dělat někdo jiný? Někdo, kdo je za to opravdu placený, zodpovědný a k tomu školený? Měl?

Ale stejně to dělat budu. Po letošní zkušenosti určitě.

Autor: Věslav Michalik | středa 5.6.2013 7:00 | karma článku: 37.29 | přečteno: 2802x


Další články blogera

Věslav Michalik

Rozdáváme, na budoucnost kašleme!

Vládou schválený rozpočet na příští rok je na světě. Po čtyřech letech růstu HDP jsme se dočkali dalšího rozpočtu bez velkých a strategických investic, bez reforem.

22.9.2016 v 20:34 | Karma článku: 25.78 | Přečteno: 845 |

Věslav Michalik

Jak vytvořit problém za stovky miliónů, který se bude řešit léta!

Středočeský kraj si s bývalým vojenským prostorem neví rady. Pronajmout za babku. Prodat suroviny za korunu. Zaplatit odškodné stovky milionů?

10.6.2016 v 9:26 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 523 | Diskuse

Věslav Michalik

Česko chystá riskantní experiment na dětech

Hloupí s chytrými, zdraví s postiženými. Od roku 2016 se musí ve škole vzdělávat všichni společně, ale nikdo na to není připraven. Je to nebezpečný hazard s dětmi, rodiči a vzdělaností celého národa.

28.12.2015 v 8:03 | Karma článku: 41.26 | Přečteno: 5859 | Diskuse

Věslav Michalik

Jak se dělí prachy. Tomu dali, tomu taky, tomu málo, tomu víc, a na většinu nezbylo nic.

Tu říkanku jistě znáte ze svého dětství. Tentokrát to není o myšičce co vařila kašičku, ale o rozdělování veřejných peněz ve Středních Čechách. O každoročním stranickém porcování několikasetmilionového středočeského "medvěda".

13.11.2015 v 16:23 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Veverka

K čemu jsou zákony, když je nikdo nevymáhá - dostane Islám v Evropě STOP?

Ve státech Evropy jak to vypadá, platí Ústava a nějaká verze Listiny základních práv a svobod, dost často nejspíš vzájemně opsaná, jinak by těžko mohla vzniknout Evropská unie a mnoho dalších spolků. Problém nastává při aplikaci..

21.3.2018 v 3:05 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 112 |

Ivo Panuš

Prodlužování hokejové agónie Jaromíra Jágra je tanec slona v porcelánu a cesta do pekel.

Účelové, dvou sekundové, nastupování do zápasů za Kladno k povinnému získání 15-ti zápasové kvóty, tajemné a mlžící informace pro veřejnost ohledně jeho zdravotního stavu ...protěžování, které není férové vůči jeho "spoluhráčům" .

20.3.2018 v 23:42 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 315 | Diskuse

Johana Kroupová

Trochu i hodně jiní rodiče

Běžné ráno. Nadávky, opakování vět do nekonečna. Únava. Bezmoc. Křik a nadávky pokračující i venku před domem. Nikdo nepochopí proč. Sousedé si myslí bůhvíco. Autismus se věkem nelepší. Ani jeho lehčí forma Aspergerův syndrom.

20.3.2018 v 20:54 | Karma článku: 11.10 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pitomost jménem kupé pro ženy!

Někteří si toho možná ani nevšimli, ale před několika lety byla zavedena v některých vlacích Českých drah menší novinka: Kupé, která jsou vyhrazená pouze ženám. Proč? Prý proto, aby se ženy mohly cítit ve vlacích bezpečně.

20.3.2018 v 16:53 | Karma článku: 33.43 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Veronika Ďuríčková

Czexit, brexit a referendum

Evropská unie není v poslední době moc oblíbená. Dalo by se spíš říci, že je dost silně neoblíbená. Spousta lidí ví, že by bylo nejlepší ji opustit. Vyplývají tyhle závěry ale skutečně ze znalosti faktů?

20.3.2018 v 16:24 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 360 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3105
Vzděláním jaderný fyzik, pragmatický optimista, neuvolněný starosta Dolních Břežan.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.