Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko navrhuje nové dělení Evropy. Kam s Českem?

3. 02. 2014 16:15:10
Už mnohokrát v minulosti se ruské impérium dokázalo s jinými impérií domluvit na rozdělení Evropy. Alexandr I. si rozdělil Evropu s Napoleonem. Stalin to zopakoval s Hitlerem. A po druhé světové válce v Jaltě Sovětský svaz s Británií a USA. Proč to nezkusit znovu?

Území, které se nachází mezi Německem a Ruskem, vždy tvořilo jakousi nárazníkovou zónu. Prostor, kde se střetávaly zájmy Německa a Ruska. Hospodářsky byla střední Evropa pod německým vlivem po staletí. Po porážce Německa ve druhé světové válce byl hlavní soupeř Ruska (Sovětského svazu) z tohoto prostoru odstraněn a na půl století zde zvítězily ruské (imperiální) zájmy. Po roce 1990 Rusko ztratilo své "okno" do Evropy, přišlo o Pobaltí a také o celou střední Evropu. Do tohoto prostoru se vrátilo ekonomicky silné Německo, které je dnes nejvýznamnějším hospodářským partnerem středoevropských států a jeho politický vliv je v těchto zemích institucionalizován Bruselem.

Jaký bude další vývoj v EU není jasné. Vzhledem k vysokému stupni globalizace a internacionalizace ekonomiky však v zásadě máme dva možné scénáře dalšího vývoje. Pokračující a hlubší integrace členských zemí EU, což nutně povede k omezení suverenity a svrchovanosti jednotlivých národních států. Pro Česko to znamená, že by zůstalo pod vlivem Německa, ale v rámci většího celku, snad s nějakým transatlantickým prvkem směrem k Velké Británií a USA. Druhou možností je jistá forma desintegrace na menší unie. Pravděpodbně by vznikla nějaká forma středomořské unie, vedené Francií, Itálií a Španělskem a unie skandinávské, složené ze zemí jako jsou Dánsko, Finsko, Švédsko, Norsko a Pobaltí. Pro střední Evropu bude nejdůležitější otázkou, co se v takovémto desintegračním scénáři děje s Německem, protože o střední Evropu (tedy i o Česko) bez Německa nebude mít kromě Ruska nikdo zájem. Při rozpadu EU na menší celky tak bude střední Evropa volit, zda být součástí nějaké formy německé unie, tvořené Německem, zeměmi Beneluxu, Rakouskem, Českem, Slovenskem, Maďarskem, Slovinskem a Chorvatskem, a nebo zda připustit návrat do sféry vlivu Ruska.

Co se střední Evropy týče, tak současné Rusko nikam nespěchá. S potěšením sleduje, co se v prostoru mezi Německem a Ruskem děje. Stoupající nacionalismus, populismus, xenofobie, ekonomické problémy, to vše jsou faktory posilující tendence k rozpadu EU. Rusko čeká a testuje možnosti, jak ukazuje nedávné vyjádření Fjodora Ljukanova, předsedy vlivné Rady pro zahraniční a obrannou politiku. Ljukanov ve vládním deníku Rossijskaja Gazeta v souvislosti s děním na Ukrajině konstatuje, že prostor mezi Ruskem a Německem může vyvolávat problémy, které staví velké hráče proti sobě, a navrhuje Bruselu problémy v tomto prostoru vznikající řešit dohodou o nějaké formě spolupráce. Je zřejmé, že pojem spolupráce znamená nějakou formu rozdělení sfér vlivu. Jako již mnohokrát v minulosti.

Zapomeňme proto na české sny o nějaké třetí cestě, sny o ekonomicky a politicky nezávislém a plně suverénním Česku. V geopolitickém prostoru, ve kterém se nacházíme, je to prakticky nemožné. V lepším případě můžeme ovlivnit, zda budeme ve sféře vlivu Německa, dnes reprezentovaného byrokratickou Evropskou unií, a nebo zda budeme ve sféře vlivu Ruska, tedy součástí nějakého východního euroasijského impéria. V horším případě to ani nebudeme moci ovlivnit a velcí hráči se jednoduše domluví sami mezi sebou na "spolupráci". Bohužel nemáme moc na výběr. EU má rozhodně k ideálu daleko. Její rozpad však Česku nic dobrého nepřinese. Právě naopak.

České země jsou dlouhhodobě součástí západoevropského civilizačního okruhu. Pokud tam chtějí zůstat, musí proto něco udělat. Pokud nechceme, aby naši geopolitickou příslušnost určovala dohoda mocných, musíme proto něco udělat. Polsko, které má s Německem a Ruskem hluboké historické zkušenosti, to pochopilo a vydalo se cestou úzké spolupráce s Německem. Polský premiér si s německou kancléřkou tyká, potkávají se téměř jednou za měsíc. Německé ministerstvo zahraničních věcí má funkci náměstka pro vztahy s Polskem a německá a polská vláda pořádají společná jednání. Česko zatím spíše hraje roli kverulanta, který se s nikým moc nebaví.

Musíme jasně říci, že chceme zůstat součástí západu. Musíme začít politicky spolupracovat s Německem na utváření a formování prostoru kolem nás. Musíme se stát jeho spojencem. Přistoupit k tomu podobně jako Polsko. Ve vlastním zájmu musíme udělat vše proto, aby Německo i v případě štěpení unie zůstalo součástí širšího evropského projektu s transatlantickými vazbami. Není důvod, proč bychom nemohli být stejně kvalitním partnerem Německa jako je třeba Rakousko. Není důvod, proč bychom si nemohli v rámci německé unie vytvořit svůj vlastní modus vivendi. Musíme si však ujasnit, čeho chceme vlastně dosáhnout.

Když se o sebe nepostaráme, postará se o nás někdo jiný. A pak budeme zase jenom brečet, že se někde rozhodlo "o nás a bez nás".

Autor: Věslav Michalik | pondělí 3.2.2014 16:15 | karma článku: 47.71 | přečteno: 60271x

Další články blogera

Věslav Michalik

Rozdáváme, na budoucnost kašleme!

Vládou schválený rozpočet na příští rok je na světě. Po čtyřech letech růstu HDP jsme se dočkali dalšího rozpočtu bez velkých a strategických investic, bez reforem.

22.9.2016 v 20:34 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 835 |

Věslav Michalik

Jak vytvořit problém za stovky miliónů, který se bude řešit léta!

Středočeský kraj si s bývalým vojenským prostorem neví rady. Pronajmout za babku. Prodat suroviny za korunu. Zaplatit odškodné stovky milionů?

10.6.2016 v 9:26 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 513 | Diskuse

Věslav Michalik

Česko chystá riskantní experiment na dětech

Hloupí s chytrými, zdraví s postiženými. Od roku 2016 se musí ve škole vzdělávat všichni společně, ale nikdo na to není připraven. Je to nebezpečný hazard s dětmi, rodiči a vzdělaností celého národa.

28.12.2015 v 8:03 | Karma článku: 41.25 | Přečteno: 5849 | Diskuse

Věslav Michalik

Jak se dělí prachy. Tomu dali, tomu taky, tomu málo, tomu víc, a na většinu nezbylo nic.

Tu říkanku jistě znáte ze svého dětství. Tentokrát to není o myšičce co vařila kašičku, ale o rozdělování veřejných peněz ve Středních Čechách. O každoročním stranickém porcování několikasetmilionového středočeského "medvěda".

13.11.2015 v 16:23 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 1091 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Čejka

Není Klaus jako Klaus

Ve svém komentáři k 17. listopadu se Václav Klaus ml. distancoval od dnešní podoby jeho oslav i od lidí, kteří je dnes využívají jen ke svému zviditelnění. Tehdejší události však označil za radostný moment, jaký už asi nezažije.

20.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 107 |

Jindřich Pacovský

Znovu o "digitálním" řízení zdravotnické péče (eHealth)

Jeden z pohledů na problémovou "digitalizaci" procesů kolem zdravotnictví. Volně navazuje na setkání Evropského liberálního fóra v Praze.

20.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Bartoň

Miroslav Kalousek: Ústavní puč

Leccos jsem již od českých politiků zaslechl. Poslední projev Miroslava Kalouska před zahájením schůze poslanecké sněmovny mne opět přesvědčil, že Kalousek je mistrem politických zkratek. Jednání Zemana a Babiše nazval ústavní puč

20.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 28.10 | Přečteno: 1276 | Diskuse

Ondřej Lichnovský

Jak Nejvyšší správní soud přepočítal volby

Co se nemělo stát, stalo se. Nejvyšší správní soud byl nucen přepočítat hlasy v proběhlém hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Co z takto otevřené Pandořiny skřínky vypadlo?

20.11.2017 v 11:10 | Karma článku: 17.22 | Přečteno: 680 | Diskuse

Martin Jaroš

Známkování prezidentských kandidátů

Poslechl jsem si pozorně první prezidentskou debatu na Seznamu, abyste vy nemuseli! A tady je vysvědčení, které jsem kandidátům vystavil. Podotýkám, že hodnotím čistě výkon v diskusi, nikoli celkovou kvalitu borců.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 14.29 | Přečteno: 812 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3103
Vzděláním jaderný fyzik, pragmatický optimista, neuvolněný starosta Dolních Břežan.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.